Šalounova 470/38, 703 00 Ostrava, Vítkovice
+420 607 802 188
zuzana@sovadinova.cz

Skolióza a cvičení pro děti

Naše péče zahrnuje skupinové kurzy a individuální péči pro děti s vadným držením těla a skoliózou.

Vadné držení těla je rizikový faktorem pro rozvoj skoliózy.

Intenzitu a četnosti schůzek nastavujeme individuálně podle stavu dítěte. Poskytujeme preventivní péči, péči ke zlepšení skoliotické křivky, přípravu před operací páteře i pooperační terapii. Pravidelné cvičení spirální stabilizace zlepšuje skoliotickou křivku, což můžete vidět na obrázku níže. Ne všechny deformity páteře u dětí lze řešit konzervativní cestou. Ale důsledné cvičení spirální stabilizace může zajistit menší rozsah operace a také urychlit rekonvalescenci po operaci.

Skupinové cvičení každou středu v 16h a 17h a v neděli v 16h a 17h

V kurzu vyučujeme a opakujeme základní skoliotickou cvičební jednotku dle MUDr. Kateřiny Smíškové, která je vhodná i pro děti s vadným držením těla. Dětem, které k nám chodí individuálně a viděli jsme jejich dlouhý RTG snímek páteře, jsme schopni i při skupinovém kurzu poradit s jejich individuální korekcí při cvičení.

Individuální schůzky

Každá skolióza má jiný tvar, proto musí být vyhodnoceno jak cvičit a to dle pohybového vyšetření a RTG snímků. RTG snímek je nezbytný pro sledování vývoje skoliózy. Na skupinovém cvičení se učí základní cviky a opakují se. V dětské skupině funguje krásně vzájemná komunikace a je tam veselo. Ovšem individuální potřebu tam nezajistíme.

Skolióza u dětí – průběh individuálních schůzek:

Dítě přichází s rodičem, pokud nemá dlouhý RTG snímek, posíláme dítě za pediatrem, následně za ortopedem. Při těžších skoliózách se RTG snímky provádí každý půlrok na ortopedii.

My si u nás dítě vyfotíme ve spodním prádle, to proto, abychom v budoucnu mohli pořizovat srovnávací fotografie. Také nám již na první schůzce fotografie pomohou k vysvětlení chyb v držení těla.

Při těžších skoliózách provádíme manuální uvolnění přetížených částí těla a vyučujeme první cviky. Cviky si u nás natáčíte na váš mobil, abyste je mohli provádět doma. Také vyučujeme rodiče, jak uvolnit přetížená místa. Pro vaši představu: Skolióza vzniká tak, že na jedné straně zad jsou svaly přetížené a na druhé oslabené. Přetížené svaly táhnou páteř do boku a vzniká gibus (hrb). Taková místa mohou být u jednoho dítěte se skoliózou na páteři až tři. Zároveň zepředu asymetricky funguje břicho, jedna strana žeber odstává více z těla a druhá je zcela stažená. Jedna půlka hýždí funguje, druhá ne. K tomu se přidávají další mnohé asymetrie jako asymetrická valgozita kolen a odlišné stupně plochonoží na každé dolní končetině, asymetrie jsou ve tvaru ramen, loktů, postavení lopatek, stáčení dlaní vůči tělu. A naším úkolem je vás a vaše dítě naučit vnímat tyto asymetrie a naučit vaše dítě cvičit tak, že zatíží obě strany stejně a vytáhlo se nahoru. Dbáme na to, aby rodič uměl dítě korigovat, dopomohl mu při cviku a také masáží připravil na cvičení.

Intenzita péče se odvíjí od stavu dítěte. Při skolióze nad 40°dle Cobba ortoped indikuje operaci. Máme zkušenosti, že pokud dítě cvičí, operaci se vyhne, skoliotická křivka se nezhoršuje, mnohdy se i zlepší. Na rozvoji skoliózy se významně podílí hormonální změny v pubertě. A to jak u dívek, tak i u chlapců. Oproti roku 2003 je výskyt skolióz desetinásobně vyšší (průzkum MUDr. Kateřiny Smíškové v součinností se SZÚ). Často přichází dítě se záchytem 40° skoliózy a všichni si doma lámou hlavu, proč si toho nevšimli, nebo proč si nevšiml lékař na preventivní kontrole. Odpovědí může být, že skoliotická křivka se může s nástupem hormonálních změn zhoršit až o 30° za půl roku.

RTG snímky po 8 měsících cvičení – bohužel s pauzami, přesto viditelné zlepšení křivky.

Rádi bychom u nás poučili veřejnost, jak rozpoznat skoliózu včas. Proto děláme u nás zdarma edukační přednášky v úterý 29.1.2025 v 17:00 a 4.2. v 17:00 bude přednáška a prezentace s názvem „Jak rozpoznat včas skoliózu“. Žádná jiná terapie skoliózy, než cvičení, nefunguje. Operaci považujeme za poslední možnost, kdy vidíme, že se křivka nad 55°nelepší, dítě není ochotno cvičit, či hrozí útisk orgánu hrudníku a břicha. Vždy je vhodné vyzkoušet, zda intenzivní cvičení Spirální stabilizace nezlepší skoliotickou křivku a pokud k operaci dojde, tak cvičením zajistit, že bude stabilizováno co nejméně obratlů. Po operaci špatný pohybový návyk nemizí a děti musí cvičit.

Při individuální schůzce volíme dle držení těla a RTG snímků individuální plán. Sledujeme vývoj skoliotické křivky v čase. Snímky těla ve spodním prádle jsou pro práci se skoliózou neodmyslitelné. Neslouží pouze pro sledování postupu práce, ale jsou pro naše malé a dospívající klienty velmi motivační. Vždyť každý, kdo cvičí každý den, chce vidět na těle výsledky. Ovšem je riziko asi 10%, že na fotografii může dítě vypadat lépe, ale skoliotická křivka se nezlepšuje. Proto je nutné nechat přes žádanku od ortopeda osnímkovat každých 6 měsíců páteř dlouhým snímkem (tzn. – nejlépe s celou hlavou až pod pánev a na šířku celých paží-viz RTG snímky níže). Vždy ve stoje. Se snímky provedenými v leže nelze efektivně pracovat). Velkou výhodou je také boční snímek, kdy je zřetelné prohnutí páteře a rotace. Ovšem s předpaženými pažemi, které nepřekrývají hrudník.

Na fotografiích níže vidíte různá zakřivení skolióz. Základní cvičební skoliotická jednotka je vždy stejná, ale individuálně učíme nádechy, rotace, úklony a aktivace svalů dle zakřivení páteře na míru. Každá křivka, kterou vidíte, je tvořená individuální asymetrií. A stejně tak, jak by měl být vymodelován korzet dětem na míru, tak by měl být na míru proveden každý cvik, který bude dítě denně doma cvičit. Každé správně provedení cviku viditelně vylepšuje zakřivení páteře. Vidíme to přímo na zádech a rodič si to natáčí, aby mohl dítě kontrolovat doma. V kurzu se nám některé děti vysvlékají, protože chtějí aby jim rodič a trenér kontroloval křivku, ostatním to pouze nabízíme, nenutíme je. Ale na individuální terapii s tímto efektem významně pracujeme a učíme rodiče i dítě rozpoznat pozitivní vliv korekcí.

Faktory ovlivňující rozvoj idiopatické skoliózy:

  • vadné držení těla
  • genetické dispozice – nejen u rodičů a prarodičů, ale i u tet a strýců
  • asymetrické sporty (hokej, tenis, lukostřelba, golf) a sporty podporující hypermobilitu (plavání, gymnastika)
  • jizvy v oblasti břicha, hrudníku krku, hlavy a zad,
  • zlomeniny – na dolních končetinách mohou být příčinou asymetrického růstu a na horních končetinách je příčinou omezení pohybu a těžká fixace
  • špatné sezení s vychýlením páteře
  • Hormonální změny Nástup puberty a to u dívek i u chlapců. U dívek a žen – prvním obdobím je nástup menstruace, poté každé těhotenství a menopauza. A bohužel i hormonální terapie jako součást onkologické léčby. U chlapců jde především o zrychlený růst (může být i u dívek) – kdy kosti rostou rychleji než svaly a vlivem staženého svalstva dochází k hrbení a mnohdy i vychýlení páteře.

Faktory ovlivňující rozvoj idiopatické skoliózy:

  • pohybová inteligence – dnes už nemůžeme říct, že provozování sportu dítě ochrání před skoliózou. Ale když už dojde ke skolióze u dítěte, které je zvyklé se hýbat, nemusíme u něj tvořit základní svalovou hmotu, pouze ho učíme tělo vnímat v rámci předozadní a boční osy a učíme oslabené svaly posílit a přetížení uvolnit a protáhnout. Informace uvedené v tomto odstavci se mnohým lidem a sportovcům nelíbí. Ale můžete se jednoduše přesvědčit – pokud má vaše dítě šikmou pánev, nebo svěšené rameno, či ukloněnou hlavu do strany – bude takto chodit, běhat, skákat, jezdit na kole, na koni, boxovat, lyžovat, hrát hokej i lézt po zdi atd. Vším, co takto bez korekce bude dělat si bude svou skoliotickou křivku zhoršovat.
  • psychická pohoda a dohled rodičů – bohužel máme zkušenosti, že se skolióza i po dvou týdnech enormního stresu viditelně zhoršuje. Nutno ovšem dodat, že to jde vždy znovu rozcvičit.

Jiné typy skolióz

Mimo dětí s idiopatickou skoliózou (tedy takovou, která se u zdravého dítěte rozvine až v průběhu života) má metoda SpS pozitivní vliv i u vrozených skolióz (také u těch které jsou indikovány k operaci) i skolióz s neurologickým základem. Na individuální terapii dochází i rodiče s dětmi s lehkou mentální retardací. Není překvapením, že u těchto dětí míváme velmi rychle viditelné výsledky, protože jejich rodiče jsou často zvyklí s dítětem cvičit od malička jiné rehabilitační cviky. Především Vojtovu metodu, ale ta u chodících dětí nemá pozitivní efekt.