Co je spirální stabilizace
Spirální stabilizace, nebo dříve S-M systém, představuje sérii jednoduchých cviků MUDr. Smíška zaměřených na zpevnění zádových, hýžďových a břišních svalů. Pomáhá při obtížích spojených s degenerativními změnami pohybového aparátu, zlepšuje kondici, a především odstraňuje bolesti zad, šíje a kloubů.
Pravidelným cvičením lze řešit či zmírnit projevy a léčit tato onemocnění
- Vadné držení těla, hyperlordózu, hyperkyfózu, skoliózu,
- výhřezy plotének, spondylolýzy, spondylolistézy, Schmorlovy uzly, scheurmannova choroba,
- artróza kyčelního i kolenního kloubu, vbočený palec, ploché nohy,
- rozestup břišních svalů, stavy po operacích břicha, také inkontinenci,
- cervikobrachiální syndrom, poškození ramene, syndrom karpálního tunelu, tenisový loket,
- migrény, závratě, bolesti hlavy,
- syndrom hypermobility,
- v rámci ovlivnění vertebroviscerálních vztahů pravidelné cvičení metody Spirální Stabilizace také tlumí problémy spojené s diabetem II. typu, onemocněním dnou, hypertenzí a některé druhy arytmií.
Spirální stabilizace je také vhodná jako příprava na operaci a následná pooperační léčba při
- Výhřezu ploténky a zúžení mišního kanálu a jiných degenerativních onemocněních páteře,
- onemocnění kloubu, kyčelního, kolenního, hlezenního, ramenního,
- doléčení po úrazech.
Rekonvalescenci po operaci vždy určuje celkový zdravotní stav pacienta před výkonem. Jde o takzvanou „úroveň křehkosti organismu“. V rámci předoperační přípravy pomocí spirální stabilizace a zlepšení výživy organismu se dá podpořit urychlení rekonvalescence po operaci. S přípravou na operaci se dá začít kdykoliv.
Další přínos pravidelného cvičení Spirální Stabilizace
- Spirální stabilizace má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, trávení, imunitu a zlepšování nálady.
- Jako kompenzační cvičení je vhodná pro sportovce. K dispozici jsou i kulturistická lana a sérii speciálních kulturistických cviků pro formování postavy.
Pravidelné cvičení spirální stabilizace vždy formuje postavu. Lidé, kteří prochází hubnoucím procesem v rámci nutričního poradenství, vždy ubývají rychleji v pase při současném cvičení spirální stabilizace. Významně, ale nenásilně totiž posilují břišní svalstvo, tím uvolňují napětí v bederní oblasti, jsou schopni se vytáhnout nahoru a zúžit tak obvod pasu.
Způsob a intenzitu cvičení volíme podle aktuálního zdravotního stavu klienta. Cvičíme pouze v malých skupinách, kde je možnost dohlížet na kvalitu provedení cviků a výběru cviků s ohledem na kondici a zdravotní potíže cvičících. Zde je aktuální nabídka kurzů a workshopů.
Individuální lekce
Klienti volí individuální lekce především při závažnějších potížích, intenzivních bolestech, pooperačních stavech a přípravě na operaci. Někteří docházejí na individuální lekce z časových důvodů a některým nevyhovuje cvičit ve skupině.
Individuální lekce u bolestivého klienta začíná manuálním uvolněním svalů, cvičení je jen krátké, velmi šetrné a v pozicích, ve kterých není limitován bolestí. Manuální terapie podle MUDr. Smíška je velmi účinná, oceňují ji především pacienti v akutní bolestivé fázi výhřezu meziobratlového disku. Tyto manuální techniky klient doplňuje o pravidelné cvičení dle individuálně nastaveného léčebného programu.
V Ostravě na Šalounové ulici je vybavené Centrum spirální stabilizace. Na základě smlouvy vedu i výukové workshopy ve firmách a kulturních centrech. Nabídku aktuálních workshopů naleznete zde. Rozpis aktuálně probíhajících kurzů naleznete zde.
Proč jsem propadla Spirální stabilizaci?
Spirální stabilizaci cvičím od roku 2011 a jsem certifikovaný trenér, terapeut a lektor této metody.
Ke Spirální stabilizaci jsem se dostala díky svým zdravotním problémům. Dříve jsem hodně sportovala a byla velmi aktivní. V rané dospělosti jsem prodělala několik operací břicha a ty odstartovaly každodenní bolesti různých částí těla (hlavy, obličeje, šíje, ramene, beder). Nepomáhala rehabilitace, antidepresiva, antiepileptika, analgetika, léčitelé, nic. Z počátku nepomáhala ani spirální stabilizace a to z důvodu nepochopení a nezkušenosti trenéra. To je také důvod, proč jsem se o Spirální Stabilizaci začala aktivně zajímat sama. Zhruba po dvou měsících pravidelného cvičení 1 hodinu denně s postupným rozšiřováním cviků se můj stav začal po 10 letech zlepšovat. Trpím syndromem hypermobility, na pravidelném cvičení Spirální Stabilizace jsem závislá, bolesti se bez ní vrací. Pravidelné cvičení mi stojí za to, abych se udržela ve formě, vedla kvalitní život, mohla se věnovat rodině, pracovat, studovat a měla radost ze života.
Většina lidí, když mě vidí, nevěří tomu, že jsem si něčím podobným prošla. Ovšem já si to pamatuji vše velmi dobře a dělám hodně pro to, aby se to nevrátilo.