Šalounova 470/38, 703 00 Ostrava, Vítkovice
+420 607 802 188
zuzana@sovadinova.cz

Klíčkem ke zdraví – jak na to

Klíčkem ke zdraví – jak na to

Naklíčená ředkvička

Naklíčená semena lidé znají především z obchodů, kde se prodávají balená, a občas se s nimi setkávají v restauracích. Jsou bohatá na zdraví prospěšné látky, a proto se s nimi můžeme setkat čím dál častěji.

Nejznámější naklíčená semena jsou vojtěška, řeřicha a mungo fazole. Ale nakličovat se dá mnoho dalších druhů.
Ráda bych vám ukázala, že domácí nakličování semen je jednoduché, zábavné, ekologické, levné a hlavně klíčky výborně chutnají.

Co můžeme klíčit

Semínka

Vojtěška, hořčice, pískavice-řecké seno, len, chia, sezam. Některá klíčená semena považujeme za „mikrozeleninu”, například rukolu, ředkvičku, brokolici, pažitku.

Luštěniny

Nakličovat se dají všechny luštěniny, ale nejčastěji se nakličují mungo fazole a čočka.

Zrna obilovin

Můžeme použít všechna zrna, také se dají pěstovat jako osení. Velikonoční osení můžete nastříhat do polévky.

Výživové hodnoty klíčených semen

Nakličováním se zvýší koncentrace enzymů, vitamínů a minerálních látek. Tyto látky jsou navíc tělem lehce využity.

Vitamíny: C, A, E a vitamíny skupiny B.

Minerální látky: Fe, Ca, K, Mg, Na, P.

Další významné látky:

  • Esenciální aminokyseliny, tedy bílkoviny, ale vždy v různém poměru jednotlivých aminokyselin,
  • vláknina, která je prospěšná pro trávení a zpomaluje vstřebávání sacharidů,
  • fytoestrogeny, které snižují hladinu cholesterolu a jsou tak prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním.

Domácí klíčení versus nákup naklíčených semen v obchodě

Koupené klíčky můžeme mít ihned, nejsou ale v každém obchodě a bohužel jejich výběr je velmi omezený. Navíc přicházíme o kontrolu nad nakličováním a zábavu s tím spojenou. Domácí jsou čerstvé a lépe chutnají.

Doma naklíčené mungo vypadá mnohem lákavěji než kupované

Přínos klíčení

Zdravotní

Klíčky lze považovat za domácí zeleninu. A proč jíst zeleninu, to ví každý. U domácích klíčků ze semen v bio kvalitě určených k nakličování víme, že máme čistý zdroj a nemusíme se zabývat, čím tato „zelenina“ byla ošetřována.

K tomu, abychom jedli klíčky, nemusíme být ani vitariáni ani vegani. Hodí se výborně i k masu a sýrům a jejich příznivý účinek poznáme především při trávení. Tím, že jsou zdrojem vitamínů a minerálů aj. výše zmíněných látek, pozitivně ovlivňují srdce, cévy a také podporují imunitní systém.

Společenský

Klíčení je zábava, sbližuje to lidi, když si předávají zkušenosti s klíčením, a když ochutnávají různé saláty atp. Muži milují štiplavé klíčky (hořčice, ředkvička, řeřicha), děti sladké (pohanka, vojtěška, pískavice). A nejen dítě rádo sleduje, jak semínko nejdříve bobtná, potom vypustí klíček a pomalu se mění v rostlinku, kterou nedočkavě vytahuje z klíčidla a cpe si potají do pusy, aby to máma neviděla. Děti se také o klíčky rády starají.

Ekologický

Mluvíme-li o klíčcích pěstovaných doma, ušetříme tak transport a neprodukujeme odpad spojený s balením. Zároveň máme zdroj bez použití pesticidů, herbicidů. A tady opravdu platí, že co je ekologické, to je levné. Z 20g semen vypěstujeme až 500g klíčků.

Postup při nakličování

1. Namáčení

Většina semen se nejdříve musí namáčet. Namáčíme většinou 8h, tedy přes noc. Semena vytvářející gel se nenamáčí.

2. Výběr klíčidla

Klíčidlo Tescoma

Na trhu je velký výběr klíčidel. Každý si jistě najde to své. Pro začínající pěstitele je dle mých zkušeností ideální nakličovací miska z Tescomy. Má mini otvůrky a tak ani vojtěška nepropadává. Lehce se proplachuje, je levná a nezabere moc místa. Vzhledem k tomu, že s ní není moc práce, nemůže nikoho odradit a získáte s ní základní zkušenosti.

Patrové misky

Tyto misky na klíčení jsou velmi praktické, ale některé mají větší dírky a semínka propadávají. 

Sklenice na klíčení

Jsou vhodné pro naklíčení luštěnin a větších semen. Dají se plně nahradit testovacím setem na varroázu, který má sítko.

Terakotová klíčidla

Jsou výborná na klíčení semen vytvářejících gel. Ten na nich ulpívá a nemá tendenci zahnívat. Na trhu jsou také automatická klíčidla, kde dochází k pravidelnému zvlhčování. Jsou ale nákladná.

3. Proplachování

Pokud nemáte automatické klíčidlo, musíte proplachovat a to minimálně 2x denně. Klíčky tak získají potřebnou vláhu.

4. Uchovávaní klíčků

Klíčky jednoduše vytáhnete z klíčidla a ty, které ihned nespotřebujete, můžete zavřít třeba do skleněné nádoby a uchovat v lednici po několik dní.

Rizika spojená s pěstováním klíčků

Jde především o rizika alimentální nákazy salmonelou, nebo E-Coli. Je vhodné dodržovat tyto zásady:

  • nákup kvalitních semen – semena určená k nakličování jsou čerstvá
  • před použitím klíčidlo řádně omyjte
  • důležitá je i hygiena rukou před péčí o klíčky
  • k namáčení a proplachování vždy používejte pitnou vodu
  • zamezte kontaktu s hmyzem
  • připravujte klíčky vždy na čistém nádobí
  • vytvořte si místo, kde pěstujete klíčky. Není vhodné pěstování mezi pokojovými květinami.

Komplikace při pěstování

Jde především o plíseň a hnilobu. Nejdříve se musíte naučit rozpoznat, co je plíseň. Některá semena pouští tak drobné kořínky, že je neznalý pěstitel může v panice považovat za plíseň. Jedná se především o semínka ředkvičky. Plíseň je většinou spojená s nepříjemným zápachem. Nejčastěji se tyto problémy objevují v létě, když je vysoká teplota. Semena je dobré dát na chladnější místo a častěji proplachovat. Pokud jsou opravdu plesnivá, nezbývá nic jiného, než je vyhodit. Hnilobu rozpoznáte lehce podle zápachu.

Další komplikací mohou být semena vytvářející gel. Patří mezi ně len, rukola, řeřicha a chia semínka – tato semínka „zlobí“. Jejich klíčení vyžaduje trpělivost a zkušenosti a já spoléhám na terakotovou misku, protože po nakličování rukoly mi trpělivost došla. Naklíčení se občas povede, ale vytvořený gel mívá tendence zahnívat a úspěšnost naklíčení v plastovém klíčidle je asi 50%. Doporučuji i tady vybrat terakotové klíčidlo s malými dírkami, protože semínka vytvářející gel jsou velmi malá.

Jak klíčky jíst?

Fantazii se meze nekladou. Klíčky konzumujeme převážně čerstvé, aby byla zachována jejich výživová hodnota. Naklíčené luštěniny mohou být pro někoho hůře stravitelné, a proto je můžeme i za cenu ztráty nutričních hodnot lehce orestovat.

Čerstvé klíčky dáváme do salátů, na chléb, vypadají krásně jako přízdoba různých jídel a polévek. Obiloviny můžeme pěstovat jako osení na výrobu čerstvých šťáv.