Šalounova 470/38, 703 00 Ostrava, Vítkovice
+420 607 802 188
zuzana@sovadinova.cz

Skolióza v dětském věku – kazuistika

Skolióza v dětském věku – kazuistika

16letý Vítek po operaci páteře. Před operací skolióza 45° podle Cobba a bolesti zad. Operace (permanentní fixace 6 hrudních obratlů) proběhla do dvou měsíců po stanovení diagnózy. Dle rodičů operatér nedoporučil korzet ani cvičení, s odůvodněním, že by se potíže jen protahovaly a k operaci by brzy došlo i po nošení korzetu. Žádná rehabilitace a cvičení před operací neproběhla.

Rok po operaci přichází Vítek pro úporné každodenní bolestmi hlavy, které se začaly rozvíjet ihned po operaci. Mimo školu nezvládá žádné aktivity. Na neurochirurgii, kde ho operovali to považují za běžný stav, doporučují rehabilitace. Vítek udává, že rehabilitace na poukaz byla bez efektu, navštívil 2 pracoviště. Popisuje, že fyzioterapeuti se na něj „báli sáhnout“. Jeho pooperační stav byl kontraindikací pro mnohé procedury. Cviky na zádech a na čtyřech končetinách jeho stav zhoršovaly.

Průběh spolupráce v centru Zdraví je poklad

1. schůzka

Vyšetření + anamnéza + manuální terapie 40 minut na krční páteř, uvolnění a masáž jizvy, výuka cviku 1 a 3 se cvičebním lanem

Úkoly domů: cvičení, korekce, masáž přetížených svalů. Rodiče poučení v případě zhoršení stavu volat.

Vítek zezadu, srovnání

2. schůzka

Vítek již ve dveřích hlásí, že je mu o 50 % lépe již od našeho prvního setkání, což je silná motivace jak pro Vítka, tak pro všechny okolo včetně mě.

Vítek dochází 1x týdně, vždy probíhá uvolnění svalů, kontrola cviků z minula a výuka nových cviků, které denně cvičí. Vítek má individuální sestavu cviků podle jeho svalových dysbalancí s ohledem na fixaci páteře. Cvičíme pouze cviky ve vertikální pozici, u kterých je možné tlumit práci vzpřimovačů.

Klek z boku

3. – 5. schůzka

Průběh schůzek je stejný, Vítek vždy udává mírné zlepšení ve srovnání s předchozí schůzkou. Od 5. schůzky maminka hlásí, že se z něj stává normální puberťák, který i zlobí a má z jeho „zlobení“ radost. Její syn se opět vrací k zálibám a stráví čas s kamarády.

Postupně přecházíme od cviků na dvou končetinách ke cvikům s deskou na jedné noze, které významněji posilují svalový korzet.

Cvik s deskou
Zezadu s opravou

8. schůzka

Vzhledem k tomu, že je Vítek již bez bolestí, přechází do cvičení ve skupině, kde trénuje nácvik chůze.

Shrnutí

Během spolupráce vyplývá najevo, že Vítek měl problémy s pohybovým aparátem již v předškolním věku. Maminka uvedla, že od 4 let dochází na protetiku, kde mu upravují boty pro rozdílnou délku dolních končetin. V 6 letech trpí dlouhodobými bolestmi žaludku. Po různých vyšetřeních s negativním výsledkem byl praktickým lékařem poslán k psychologovi. Psycholog spolupráci s Vítkem ukončí. Došel k závěru, že Vítkova bolest břicha je somatického původu a psychoterapie nemá význam. Po několika měsících bolesti ustoupí samy.

Jsem přesvědčena o tom, že Vítkova skolióza se rozvíjí již od 4 let, ačkoliv nemám rentgenové snímky, vidím posun a rotaci pánve. V důsledku tohoto posunu se jeví noha kratší. Měřením metrem rozdílnou délku končetin jsem nenaměřila. Podložení „kratší končetiny“ podpořilo další vychýlení pánve.

Dlouhodobé bolesti žaludku se objevují při tlaku křivé páteře na břišní orgány. Páteř skoliotika je nejen vychýlená do strany, ale i rotovaná. Díky růstu dítěte se tlak na břišní orgány může měnit.

Myslím si, že Vítek propadl sítem preventivních dětských prohlídek, nezkušených zraků tělocvikářů a učitelů. Až v pubertě, kdy Vítek trpí bolestmi zad si rodiče všimli, že se syn „křiví“. Tlak lékařů na okamžitou operaci na hranici, kdy se páteř fixuje (tedy min. 40° Cobba) považuji za krutou.

Pouhým vyrovnáním páteře nelze vyřešit problém, který je komplexní a vychází z poruchy vnímání práce svalů. Skolióza je centrální problém řízení těla, vede k asymetrickému přetěžování od chodidel, přes celé tělo, trup až po ruce. Bez uvědomění si asymetrické práce svalů a vyrovnání svalových dysbalancí cvičením není možné skoliózu řešit, protože skoliotik o této poruše vnímání těla bez edukace neví. Naopak operace páteře základ problému, který je v mozku, jen prohloubí a díky operaci vznikají ještě mnohé další svalové dysbalance a rozvíjí se spirála dalších obtíží. Naštěstí díky píli a inteligenci Vítek zabral, pracuje na sobě a nyní vede kvalitní život. Ovšem, když pravidelně necvičí a nechodí na léčebné procházky, bolesti hlavy se vracejí.

Rehabilitace prováděná na 4 končetinách nemá potenciál tlumit vzpřimovače páteře, protože nevyužívá senzomotoriku chodidla. Vítek má v úseku 6 obratlů fixaci kovovou a v tomto úseku je nefunkční svalovina. Při cvičení v leže a na čtyřech byl nucen zapojit a přetížit svaly nad a pod fixací, proto se jeho stav po takových cvicích zhoršuje. Spirální stabilizace je postavena na principu aktivního útlumu přetěžovaných svalů a posílení svalů oslabených díky cvikům jednoduchým a komplexním, které vedou ke zdravé chůzi.

Doporučený postup při řešení skolióz

  1. Začněte co nejdříve, i malá skolióza se může rychle zhoršovat.
  2. Vždy začínáme individuální konzultací a vyšetřením svalových dysbalancí. Základem je cvičení!
  3. U větších skolióz je nutné naučit někoho z příbuzných speciální masáže, podle typu skoliózy – každá skolióza je jiná
  4. Je nutná intenzivní spolupráce, s ohledem na finance nabízíme co nejdříve kombinovaný přístup individuální terapie a cvičení ve skupině. Skoliotikům doporučujeme účast na všech našich workshopech a výukových akcích pro terapeuty.
  5. Po zvládnutí cviků a kompenzaci skoliózy učíme správnou chůzy.
  6. Skoliotik praktikuje pravidelně spirálně stabilizované procházky!
  7. Vyplatí je, když umí cvičit i rodič – proto dáváme rodiči 50% slevu na výuku ve všech kurzech a workshopech.
  8. Skolióza je diagnóza, která vyžaduje intenzivní terapii a cvičení, hledáme způsoby, jak rodičům toto ulehčit časově i finančně.