Šalounova 470/38, 703 00 Ostrava, Vítkovice
+420 607 802 188
zuzana@sovadinova.cz

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez ploténky může probíhat bez příznaků, ale dokáže i pěkně ztrpčit život.

U nás řešíme výhřezy plotének na všech úsecích páteře pomocí metody Spirální stabilizace, která vyrovnává svalové dysbalance celého těla.

Akutní bolestivé výhřezy řešíme z počátku individuálním přístupem, po ústupu bolestí přechází klient do následné péče v rámci skupinového cvičení.

Projevy výhřezů

Projevy výhřezu v bederní oblasti

  • Bolesti zad různé intenzity a charakteru,
  • ztráta citlivosti a brnění v dolních končetinách,
  • bolesti hýždě, končetiny, kyčelního kloubu.

Projevy výhřezu v krční oblasti

  • Bolesti šíje,  ramen, paží a rukou různé intenzity a charakteru,
  • ztráta citlivosti a brnění v horních končetinách,
  • onemocnění karpálního tunelu, lokte,
  • slabost v horních končetinách, omezení jemné motoriky,
  • vyšší výhřezy způsobují bolest a pocit zalehnutí v uchu, bolesti oka, obličeje, hlavy.

Projevy výhřezu v hrudní oblasti

  • Bolesti přímo v místě výhřezu, kolem páteře,
  • bolest žeber, hrudní kosti, palpitace (bušení srdce),
  • ovlivnění vnitřních orgánů – jde o široké spektrum obtíží, jako je bolest za hrudní kostí, aritmie, bolesti žaludku, břicha, poruchy vyprazdňování.

Faktory ovlivňující vznik výhřezu meziobratlové ploténky

  • vadné držení těla + špatný stereotyp chůze
  • dlouhodobé sezení,
  • absence pohybu,
  • jednostranné přetěžování prací či sportovní aktivitou,
  • obezita,
  • ztráta svalové hmoty vlivem nemoci či nekontrolovaným hubnutím
  • sportovní aktivity –  především jednostranně zaměřené sporty – tenis, golf, lukostřelba, hokej, dále jízda na kole, nevhodný běh, posilování, tance,
  • nevhodné kompenzační cvičení po sportovní zátěži
  • onemocnění morbus Scheuermann, skolióza z různých příčin, schmorlovy uzly…

Proč výhřez ploténky vzniká

Příčina spočívá především v přetížení vertikálních svalových skupin (vzpřimovače páteře). Svalové přetížení vzniká nejčastěji dlouhodobou statickou zátěží (sezení u počítače, za volantem, dlouhodobé stání, ale také sportem). Tak dojde k přetížení paravertebrálních svalů (vzpřimovačů páteře), které stlačují páteř a snižují meziobratlové disky. Paravertebrální svaly dokáží držet záda ve vzpřímené pozici bez pohybu i po několik hodin. Tak je omezena výživa meziobratlových disků a ty se snižují, postupně degenerují, až může dojít k jejich úplnému zániku. Postupně dojde k deformaci obratlových těl (spondylóza), vzniku kostěných výrůstků a může vzniknout zúžení páteřního kanálu (spinální stenóza). Všechny tyto fáze jsou provázeny bolestmi a omezeným pohybem.

Může také dojít k prasknutí vazivového prstence a útlaku nervového kořene. To se při výhřezu meziobratlového disku v bederní oblasti projeví bolestí vystřelující do hýždí, dolní končetiny, může dojít až ke ztrátě citlivosti v dolní končetiny, nejčastěji část chodidla. Při vyšších výhřezech jsou tyto projevy v rameni, pažích, rukou.

Řešení

Všechny tyto fáze jsou úplně nebo částečně vratné pravidelným cvičením, speciálními masážemi (manuální techniky) a úpravou životosprávy zacílenou na výživu svalů a meziobratlových plotének. Pravidelným cvičením a manuálními technikami se snažíme snížit napětí okolních svalů, zlepšit jejich prokrvení a metabolismus. Vlivem uvolnění svalů je zmírněn tlak na ploténku. Prasklina v ploténce se postupně zahojí jizvou a výhřez se vstřebá.

Rentgen výhřezu ploténky a následné zhojení po cvičení
Rentgen – výhřez ploténky a následné zhojení po cvičení

Cílem je naučit nemocného aktivaci spirálních řetězců při cvičení a chůzi. Příčina výhřezu ploténky je ve svalech. existují různé operační metody, které uleví útlaku nervu, ale neřeší příčinu. Naopak, mnohdy vlivem srůstů a jizev dochází k horšímu metabolismu ve svalech podél páteře, což bývá příčinou dalších výhřezů a degenerativních změn. Významnou část naší klientely tvoří právě pacienti po operacích páteře, u kterých buď obtíže nevymizely (FBSS – failed back surgery syndrome).

Naše péče

1. Individuální schůzky

Pro klienty v akutní fázi, která je doprovázená silnými bolestmi, jsou vhodné individuální lekce. Nejdříve se manuálně uvolní stažené svaly a tím tlak na ploténku. Poté klient cvičí velmi šetrné cviky, jejichž intenzita provedení se v průběhu léčby mění. Terapeut po celou dobu sleduje svalové napětí a koriguje cviky. Po zlepšení stavu a ústupu bolestí běžně tento klient cvičí jednou až dvakrát týdně ve skupině a každý den doma.

Manuální uvolnění při potížích s bederní páteří

2. Cvičení ve skupině

Vedeme pouze malé skupinky cvičících (6 – 7 osob) a to z důvodu korekce a dohledu při cvičení. V tak malé skupině jsme schopni přizpůsobit cviky každému, podle aktuální tělesné kondice. Považujeme to za nezbytné, protože velká část klientů si vyřešila své potíže s akutním výhřezem u nás v centru. Klienta, který prošel individuální péčí známe a jeho zdravotní stav zohledňujeme i při práci ve skupině. Skupinové cvičení je navazující, dlouhodobá a finančně udržitelná následná péče, která zlepšuje kvalitu života. 

Na správném držení těla a spirálně stabilizovaném pohybu se vyplácí zapracovat preventivně. Občasné pobolívání zad už může být předzvěstí závažného problému. Právě pro takové lidi jsou vhodné skupinové kurzy Spirální stabilizace. Do kurzu dochází klienti dlouhodobě z důvodu korekce cviků. Pacienti mají bez vedení tendence zajíždět do starých pohybových vzorců a cvičí cviky ve špatném provedení.

V centru Zdraví je poklad probíhají workshopy na téma onemocnění bederní páteře. Zaregistrovat se můžete

Jsme si jisti způsobem své práce, který je odlišný od skupinových cvičení ve veřejných tělocvičnách, a proto umožňujeme každému novému zájemci přijít na jednu skupinovou lekci zdarma. Registrace zde.